how to retire on bitcoin

Bitcoin ilginç bir yıl geçirdi; Mayıs ayının başlarında 63.000 $ ile zirve yaptı ve iki ay sonra 30.000 $ aralığına düştü. Dijital para birimi etrafında bu kadar çok vızıltı varken, birçok yatırımcının sadece yatırım portföylerine değil, emeklilik hesaplarına da ilgi göstermeye başlaması şaşırtıcı değil. Nasdaq tarafından hazırlanan bir rapor, bu yıl Bitcoin ile finanse edilen Bireysel Emeklilik Hesaplarının (IRA’lar) popülaritesinde bir artış olduğunu ve sayıların arttığını belirtti.

Federal Rezerv’in ekonomideki likiditeyi artırması, birçok Amerikalıyı emeklilik düzenlemelerinin bir parçası olarak Bitcoin’i dahil etmeye itti. Henüz yaygın olarak benimsenmemiş olsa da, emeklilik amacıyla Bitcoin’e yatırım yapma seçeneği avantajlarıyla birlikte gelebilir.

Eğer bu fikre şüpheyle yaklaşıyorsanız, Bitcoin’i emeklilik planınızın bir parçası olarak düşünmeden önce bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

Bitcoin IRA nedir?

Bitcoin IRA, bir Bitcoin Bireysel Emeklilik Hesabıdır. IRA’lar, yatırımcıların yatırım fonları gibi IRS (İç Gelir Servisi) onaylı varlıkları satın almalarına olanak tanır. Halihazırda, özellikle kripto para birimleri için özel İç Gelir Hizmetleri (IRS) henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle Bitcoin IRA, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini kapsayan ve yatırımcıların fonlarını emeklilik amacıyla kripto para birimlerine park etmelerini sağlayan bir hesabı ifade eder.

Bitcoin IRA’nın Faydaları

  • Vergi Avantajları

Bitcoin IRA, kendi kendini yöneten bir IRA olarak da bilinir. Bu, yatırımcıların altın ve kripto para birimi gibi alışılmadık varlık sınıflarına yatırım yapmalarına olanak tanır. Kendi kendini yöneten IRA’lar, sermaye kazancı vergilerinden kaynaklanan ek maliyetleri ortadan kaldırır veya en azından erteler. Dolayısıyla bu durum, Bitcoin IRA’yı sermaye kazancı vergilerinden kaçınmak ve aynı zamanda servet oluşturmak isteyen yatırımcılar için cazip bir yatırım seçeneği haline getirmektedir.

  • Portföy Çeşitlendirmesi

Yatırım fonları, gayrimenkul ve tahvillerin yanı sıra, yatırımcıların emeklilik varlıklarına kripto varlıkları eklemek, portföyleri çeşitlendirmeye ve uzun vadede potansiyel piyasa düşüşü riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca, kripto para biriminin ekonomik verilerle korelasyonu düşük olduğundan, bu tür dijital varlıkların bir emeklilik portföyüne dahil edilmesi, ekonomik piyasanın gerileme dönemlerinde büyük bir yardımcı olacaktır.

  • Finansın Geleceği Olarak Kripto Potansiyeli

Kripto para birimi, blok zinciri gibi gelişmiş teknolojilerle desteklenmektedir. Bu, mevcut geleneksel finansal sistemlere çözümler sunarken, diğer sektörlerde de faydalı uygulamalar olarak fırsatlar sağlar. Blok zinciri teknolojisi, herhangi bir merkezi yönetim veya otorite olmadan işlemleri gerçekleştirme ve onaylama yeteneği nedeniyle oldukça rağbet görmektedir. Bu, verilerin tahrif edilmeden daha şeffaf bir işlem yöntemini teşvik eder. Ayrıca, merkezi bir otorite söz konusu olmadığı için bu tür işlemler de daha düşük maliyetli olacaktır.

Merkezi olmayan bir finansal sisteme öncülük eden blok zinciri, çifte harcama gibi mevcut sorunları çözerken güvenliği sağlayarak mevcut bankacılık ve finansal sistemlerin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. JP Morgan ve Goldman Sachs gibi finans devleri şimdiden dijital para birimlerini benimsemeye ve desteklemeye başladılar; bu da geleneksel finans alanında kripto potansiyelini güçlendiriyor.

Bitcoin IRA’nın Dezavantajları

  • Volatilite

Kripto piyasasının gerçekten de son derece değişken olduğu bir sır değil. Elon Musk’tan gelen basit bir tweet, Bitcoin ve Dogecoin fiyatlarının da gösterdiği gibi bazı para birimlerinin fiyatlarını anında artırabilir.

Kripto para birimlerini çevreleyen ve aşırı fiyat dalgalanmalarına neden olabilecek karışık haberler de oldu. Birincisi, Çin’in Bitcoin üzerindeki baskısı, değerinin 30.000 $ aralığına düşmesine neden oldu. Buna karşılık, Twitter ve Amazon ‘un kripto para birimini daha ciddiye almasıyla ilgili haberler dijital para birimlerinin fiyatlarının yükseldiğini gördü.

Bu nedenle, tüm fonlarınızı bir Bitcoin IRA’ya yatırmak, kripto para biriminin değişken doğası nedeniyle riskli olabilir. Bununla birlikte, tüm yatırımlarda olduğu gibi, portföyünüzü çeşitlendirmek en iyisidir ve Bitcoin IRA’yı daha büyük bir emeklilik stratejisine dahil etmek ideal olabilir.

Dalgalanmanın etkilerini hafifletmenin bir başka yolu da kripto varlıklarınızı Hodlnaut gibi faiz getiren hesaplara yatırmaktır. Kripto paralarınızı Hodlnaut’a yatırmak, mevduatlarınızdan %12,73 ‘e kadar APY kazanmanızı sağlayacaktır. Faiz bileşiktir ve haftalık olarak ödenir. Bu sayede, kripto varlıklarınızın verimliliğini en üst düzeye çıkarabilir ve aşırı fiyat dalgalanmaları sırasında bile faiz yoluyla istikrarlı bir kazanç akışı sağlayabilirsiniz.

  • Ücretler

Bitcoin IRA kendi kendini yöneten bir IRA olduğundan ve harici aracı kurumlar aracılığıyla yapılabildiğinden, ödenmesi gereken belirli ücretler vardır. Asgari ücretlerden platform ücretlerine kadar, toplam tutar ağır bir fiyata gelebilir. Birincisi, 50.000 $ ‘lık kendi kendine yönlendirilen bir IRA hesabı oluşturmak, sağlayıcı tarafından belirlendiği üzere ilk kurulum sırasında yaklaşık 6.000 $’ a mal olabilir. Ayrıca, genel maliyeti artıracak yinelenen saklama ve bakım ücretleri de vardır.

401(k) ile Bitcoin Satın Alabilir misiniz?

401(k) Amerika’da istihdam destekli bir emeklilik planı türüdür. Bu, çalışanların maaşlarının bir kısmını IRS düzenlemeleri kapsamında özel vergi avantajlarına uygun olan 401(k) hesaplarına yatırmalarına olanak tanır. Bir 401(k) hesabı, toplamın çeşitli fonlara yatırılabilmesi nedeniyle büyüme fırsatları da sağlar. Kazançlar da vergiden muaf tutulur ve bileşik faizin avantajlarından yararlanmak için yeniden yatırılır.

CNBC’ye göre, ABD’de yalnızca 70.000 çalışan emeklilik hesaplarının %5’ini kripto para birimine yatırma seçeneğine sahip. Bu küçük bir oran olsa da, daha önce mevcut olmadığı için bu büyük bir adım.

Bitcoin IRA Nasıl Açılır

Bir Bitcoin IRA açmaya hevesliyseniz, işte dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar.

Öncelikle kendi kendini yöneten bir IRA hesabı açmanız gerekir. Geleneksel IRA’lar ve Roth IRA ‘lar yatırımcıların yalnızca önceden seçilmiş bir yatırım ürünleri listesinden seçim yapmasına izin verdiği için bu böyledir – ve evet, bir seçenek olarak kripto para birimine sahip olmaları gerekmez.

Kendi kendini yöneten IRA’ların yönergeleri normal IRA’larla karşılaştırılabilir; burada bir dizi alt yatırım seçeneğine sahip olurken aynı vergi avantajlarını elde edersiniz. Aynı düzenlemelerle, bu aynı zamanda 59 yaşına gelene kadar paranıza erişemeyeceğiniz anlamına gelir. Kendi kendini yöneten IRA’lar için aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçenek vardır.

İlk olarak, Bitcoin Investment Trust (BIT) gibi bir fonla çalışan bir IRA saklama kuruluşunda hesap oluşturabilirsiniz. Bir emanetçi ile yatırım yapmadan önce onlardan onay almanız gerekir. Ve tüm saklama kuruluşlarında ek ücretler söz konusu olacaktır.

Çek defteri kontrollü kendi kendini yöneten bir IRA, dikkate alınması gereken başka bir türdür. Burada, kendi IRA hesabınıza ait bir limited şirket (LLC) kurmanız gereken yatırımlarınız üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Daha sonra seçtiğiniz yatırım ürününü bir çek defteri veya nakit transferi yoluyla satın alabilirsiniz.

Son Düşünceler

Emeklilik fonlarınızı planlamanın anahtarı, portföyünüzü her zaman çeşitlendirmektir ve bunu yapmanın bir yolu da Bitcoin IRA’dır. Olağan yatırım fonları yerine, emeklilik planınızı çeşitlendirmek için kripto para birimi gibi diğer varlık sınıflarını tercih edin. Bu, mümkün olan en iyi getiriyi elde etmenize yardımcı olurken genel riskinizi en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Kripto varlıklarınızı emeklilik amacıyla Bitcoin IRA’ya yatırmanın yanı sıra, bunları Hodlnaut gibi faiz getiren hesaplara da park etmeyi seçebilirsiniz. Bu, piyasadaki dalgalanmalarda bile tutarlı bir şekilde kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, Hodlnaut kullanıcılarına piyasadaki en yüksek faiz oranlarından biri olan %12,73’e varan APY sunmaktadır.

Şimdi ücretsiz bir hesap için kaydolun ve herhangi bir sorunuz olursa bize [email protected] adresinden bir e-posta gönderin.

Similar Posts:

Leave a comment